single

Spray do czyszczenia uszu – jak dbać o higienę przewodu słuchowego?

Ludzkie ucho to skomplikowany narząd, składający się z zewnętrznej małżowiny usznej oraz wewnętrznego przewodu słuchowego. Problemy ze słuchem oraz schorzenia takie jak stany zapalne, często wynikają z nieprawidłowej higieny. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo dbać o narząd słuchu, aby zachować go w dobrej kondycji.

Na czym polega higiena uszu?

Najczęstszą przyczyną schorzeń ucha, jest nadprodukcja woskowiny. Należy jednak pamiętać, że wosk pełni ważną funkcję i stanowi barierę ochronną dla przewodu słuchowego, dlatego nie powinno się go całkowicie usuwać. Ucho w naturalny sposób wytwarza wydzielinę, która ma za zadanie nawilżać przewód oraz chronić przed mikrourazami czy namnażaniem się bakterii. Zbyt duże nagromadzenie woskowiny może jednak doprowadzić do poważnych problemów ze słuchem i zablokowania kanału, dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena uszu. Polega ona na usunięciu nadmiaru wydzieliny w taki sposób, aby nie uszkodzić narządu oraz zapewnić mu właściwą pielęgnację. W tym celu stosuje się preparaty do czyszczenia uszu, które są bezpieczne i wygodne w użyciu.

Dlaczego należy stosować płyn do czyszczenia uszu?

Wiele osób stosuje patyczki higieniczne do usuwania woskowiny, mimo że laryngolodzy przestrzegają przez ich używaniem. Może to doprowadzić do urazów mechanicznych oraz zablokowania przewodu, gdyż patyczki przesuwają woskowinę w głąb kanału, przyczyniając się do wytworzenia korka woskowinowego. Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest spray do czyszczenia uszu, który nie tylko usuwa nadmiar woskowiny, ale także ma właściwości pielęgnacyjne. Dlaczego warto zdecydować się na taki sposób higieny uszu?

  • Wygoda – preparaty do czyszczenia uszu występują w formie sprayu, kropli lub płynu do płukania. Większość z nich posiada dozownik, który umożliwia wprowadzenie odpowiedniej ilości preparatu potrzebnego do usunięcia wosku.
  • Bezpieczeństwo – płyn do czyszczenia uszu nie stwarza ryzyka urazów mechanicznych, jak to jest w przypadku patyczków higienicznych. Ze względu na swój skład i łatwe dozowanie, preparaty do czyszczenia uszu mogą być stosowane także u dzieci.
  • Właściwości pielęgnacyjne – dostępne spraye do czyszczenia uszu często wzbogacane są o składniki, takie naturalne olejki, lanolinę czy witaminy, które nawilżają i łagodzą podrażnienia.

Płyny do czyszczenia uszu delikatnie rozpuszczają nagromadzoną woskowinę i usuwają jej nadmiar. Dodatkowo mają właściwości antybakteryjne, dlatego kompleksowo dbają o higienę uszu i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych.

Jak stosować płyn do czyszczenia uszu?

Używanie preparatu jest wygodne i bezpieczne, dzięki buteleczce wyposażonej w specjalny aplikator. Sposób użycia poszczególnych produktów może się jednak nieznacznie od siebie różnić. Spray do czyszczenia uszu jest najwygodniejszym wariantem, gdyż pozwala równomiernie rozprowadzić preparat po wnętrzu ucha. W przypadku płynu do czyszczenia uszu należy przepłukać narząd wymierzoną dawką preparatu. Kropelki natomiast zakrapla się w głąb małżowiny, stosując ilość zalecaną przez producenta. 

W celu aplikacji należy delikatnie przechylić głowę, co umożliwi przedostanie się preparatu w głąb przewodu. Wypływającą woskowinę należy wytrzeć czystą chusteczką, bez używania patyczków higienicznych. Spray do czyszczenia uszu powinno się stosować 2 razy w tygodniu, a w przypadku nadmiaru zalegającej woskowiny, można używać płynu nawet kilka razy dziennie. Szczególnie zaleca się stosowanie płynów do czyszczenia uszu, gdy:

  • występuje uczucie przytkania uszu,
  • uszy narażone były na kontakt z wodą, na przykład na basenie czy podczas nurkowania,
  • występują skłonności do nadprodukcji woskowiny,
  • nosi się aparat słuchowy.

Jeżeli mimo prawidłowej higieny uszu występują uciążliwe dolegliwości, powinno się skonsultować swój stan z lekarzem.