single

Domowa pielęgnacja na bazie aloesu – co robić, żeby wyglądać pięknie i młodo?

Aloes podbił światowe rynki, stając się najważniejszą rośliną stosowaną w przemyśle kosmetycznym i farmakologicznym. Wykorzystuje się go do produkcji preparatów pielęgnacyjnych oraz leków na przeróżne dolegliwości. Aloes można aplikować zewnętrznie, a także spożywać. Dzięki temu, pomagamy sobie na wielu płaszczyznach. Wcale nie trzeba kupować gotowych produktów, żeby skorzystać z aloesowych właściwości. Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie pielęgnacji opartej na naturalnych preparatach przyrządzanych w domu. Jak je przygotowywać i stosować, żeby przynosiły jak najwięcej korzyści dla naszego zdrowia i urody? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Kupować czy przygotowywać samemu?

Najczęściej stosowanym w kosmetykach i lekach produktem aloesowym jest czysty żel, pochodzący z liści tego sukulenta. Roślina magazynuje w miąższu wodę oraz wszystkie substancje aktywne, a jest ich naprawdę sporo. Choć aloes wygląda niepozornie, to znajdziemy w nim między innymi: witaminy, minerały, sacharydy, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. W sumie jest to ponad 150 aktywnych składników, wspierających nasze zdrowie i piękny wygląd.

W drogeriach i aptekach można znaleźć szereg artykułów, bazujących na naturalnym aloesie. Powinny być wytwarzane z czystego żelu, pochodzącego z liści tej rośliny. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowych produktów, należy dokładnie sprawdzać ich skład, czy aloes jest w nim wymieniany na pierwszym miejscu. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę, czy preparat posiada certyfikaty renomowanych instytucji wyspecjalizowanych w aloesie. Do najważniejszych należy Międzynarodowa Rada do spraw Aloesu. Wysokiej jakości produkty, w tym chociażby sok aloesowy, można znaleźć w SklepAgnex.pl.

Jeśli chcemy natomiast przygotowywać własne produkty na bazie kupnego żelu aloesowego, trzeba również znaleźć zaufanego producenta, najlepiej wyspecjalizowanego w naturalnych produktach ekologicznych.

Warto też wiedzieć, że żel aloesowy bez trudu można pozyskać samodzielnie. Wystarczy tylko uprawiać roślinę w doniczce w domu. W większości przypadków najlepiej sprawdza się aloes zwyczajny.

Aloes zwyczajny – czym się wyróżnia i dlaczego warto go uprawiać?

Aloes zwyczajny, inaczej nazywany barbadoskim, pochodzi z obszaru Afryki Północnej i Azji Mniejszej. Jest jedną z ponad 500 odmian tego niezwykłego sukulenta. Liście rośliny mają srebrzystoszare liście, z delikatnymi białymi kropeczkami. Osiągają maksymalnie długość 80 centymetrów.

Miąższ liści składa się w 96% z wody. Pozostałe 4% to skondensowane składniki aktywne. Ich działanie jest niezmiernie zróżnicowane, dzięki czemu wykorzystuje się je między innymi w:

  • ziołolecznictwie,
  • kosmetyce,
  • produktach spożywczych.

W lecznictwie aloes powszechnie używa się w przypadku schorzeń skórnych (poparzenia, odmrożenia, choroby dermatologiczne) oraz problemów z układem pokarmowym, w tym przede wszystkim wrzodów żołądka, refluksu itp.

Antybakteryjne, antywirusowe i przeciwzapalne właściwości aloesu sprawdzają się również w kosmetykach przeznaczonych dla skóry trądzikowej i z tendencją do doskonałości. Ponadto, z kremów, maseczek i balsamów aloesowych powinni korzystać wszyscy, którym zależy na optymalnym nawilżeniu, ujędrnieniu i odżywieniu każdego typu skóry.

Jak wykorzystać aloes w warunkach domowych?

Jeśli pragniemy przygotować kosmetyki aloesowe od podstaw w domu, powinniśmy wykorzystywać liście, które osiągnęły minimum 30 centymetrów długości.

Należy je obrać z zielonej skórki i usunąć żółtawą warstwę znajdującą się tuż pod nią. Znajduje się w niej sporo antrachinonów, które mają między innymi działanie mocno przeczyszczające i podrażniające.

Czysty miąższ o galaretowej konsystencji powinno się pokroić lub zmiksować. Tak przygotowany produkt, można wykorzystać jako bazę do domowych maseczek odżywczo-nawilżających. Najlepiej połączyć je z naturalnymi olejkami roślinnymi (np. rycynowym, rzepakowym), które tworzą na powierzchni skóry ochronny film, czyli warstwę osłaniającą przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego oraz zabezpieczającą przed zbyt szybką utratą wody z komórek skóry.

Przygotowany żel nadaje się także do spożycia. Warto go dodawać do soków i lekkich napojów orzeźwiających lub pysznych smoothies. Można go łączyć z sokami z cytrusów lub ananasem dla poprawienia walorów smakowych.

Aloes dla każdego – dla zdrowia i urody

Aloes warto używać jako kosmetyk lub wprowadzić go do zdrowej diety. Jeśli tylko stosujemy go regularnie, efekty pojawiają się niebawem.

Artykuł sponsorowany