single

Ceramidy w kosmetykach. Dlaczego powinnaś po nie sięgnąć?

​Coraz częściej na opakowaniach kremów, serów czy preparatów do pielęgnacji włosów możesz znaleźć informację, że zawierają one ceramidy. Zapoznaj się z artykułem i sprawdź, dla kogo ceramidy w kosmetykach są szczególnie polecane.

Niezależnie od tego, czy stoisz przed wyborem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała, czy włosów, możesz napotkać produkty z ceramidami. Są one obecnie niezwykle popularne. Zobacz, skąd pozyskuje się ten składnik i w jaki sposób działa on na skórę. Sprawdź, dlaczego ceramidy w kosmetykach współcześnie odgrywają tak dużą rolę.

Czym są ceramidy i dlaczego są częstymi składnikami w kosmetykach?

Ceramidy to substancje należące do grupy lipidów. Są naturalnym składnikiem skóry i znajdują się w najbardziej zewnętrznej warstwie naskórka. Ze względu na wiele czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – takich jak promieniowanie UV, duże zmiany temperatury oraz zaburzenia hormonalne, ilość ceramidów w skórze z czasem maleje.

Działanie to jest niezwykle niekorzystne dla skóry – głównym zadaniem ceramidów jest tworzenie bariery ochronnej, dzięki której woda zatrzymywana jest w skórze, co zapewnia jej odpowiednie nawilżenie. Ze względu na tę właściwość niezwykle w kosmetykach niezwykle często można spotkać ceramidy, które uzupełniają braki i wzmacniają barierę ochronną.

Jakie rodzaje ceramidów obecne są w kosmetykach?

Grupa ceramidów wchodzących w skład skóry jest duża. Wyróżnia się 7 typów, jednak na szczególną uwagę zasługuje ceramid typu 1, który odgrywa największą rolę w tworzeniu warstwy lipidowej. To głównie dzięki niemu skóra pozostaje odpowiednio nawilżona i przyjemna w dotyku, a dodatkowo zminimalizowane jest łuszczenie się naskórka.

Jeśli chodzi o kosmetyki, istnieje możliwość odwzorowania ceramidów obecnych w skórze, dzięki czemu po zastosowaniu pełnią one dokładnie taką samą rolę jak te naturalne. Wykorzystywany jest głównie ceramid typu 1,3 oraz 6-II.

W jaki sposób pozyskuje się ceramidy stosowane w kosmetykach?

Ceramidy mogą być pochodzenia roślinnego – głównie z soi, ziemniaków, kukurydzy oraz ryżu – zwierzęcego lub syntetycznego. Zaawansowana technologia pozwala obecnie na wytworzenie ceramidów, które są niemal identyczne z tymi obecnymi w skórze.

Badania sugerują, że regularne stosowanie ceramidów w kosmetykach pozwala na zwiększenie nawilżenia aż o 70% w zaledwie kilka tygodni.

Dla jakiej skóry ceramidy będą odpowiednie?

Ceramidy to świetne rozwiązanie szczególnie w przypadku cery suchej. Ze względu na działanie nawilżające i zatrzymywanie wody w naskórku, skóra stanie się jedwabiście gładka. Ceramidy w kosmetykach są również obecne w przypadku preparatów do cery wrażliwej i alergicznej.

Ze względu na swoje łagodne działanie nie powodują alergii i podrażnień. Coraz częściej ceramidy wykorzystywane są również w przypadku cery dojrzałej, gdyż świetnie wpływają na kondycję skóry i zmniejszają widoczność zmarszczek.

Ceramidy w kosmetykach do włosów – kiedy to dobre rozwiązanie?

Bardzo często można spotkać ceramidy w kosmetykach do włosów. Wszystko za sprawą niezwykle dużej skuteczności. Rekomendowane są one szczególnie osobom z włosami suchymi, łamliwymi oraz narażonymi na czynniki takie jak farbowanie czy częste prostowanie lub kręcenie.

Co więcej, zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego często wykorzystywane są w produktach ochronnych. Po zastosowaniu preparatów z ceramidami twoje włosy staną się dobrze nawilżone, gładkie i elastyczne.

Coraz częściej można znaleźć ceramidy w kosmetykach zarówno do pielęgnacji twarzy oraz ciała, jak i włosów. Ich regularne stosowanie zdecydowanie poprawia nawilżenie i jędrność. Jeśli poszukujesz składnika, który pozytywnie wpłynie na stan twojej skóry, jest to doskonały wybór. Zapoznaj się z powyższym artykułem i sprawdź, dlaczego ceramidy są współcześnie tak popularne i w przypadku jakiej skóry sprawdzą się najlepiej.

Artykuł partnera