single

Pielęgnacja ust zimą

​Zima jest dość wymagającą porą roku – nie tylko dla naszej odporności, ale również dla skóry. O ile jednak często pamiętamy o tym, by dbać o twarz czy ciało w zimie, usta nierzadko zostają zapomniane. Bo przecież nie wymagają lepszej pielęgnacji, niż ta, którą zapewniamy jej na co dzień, prawda? Niestety nie do końca tak to wygląda.

Usta zimą – pierzchnięcie i pękanie

Ile razy zdarzyło ci się polizać usta na mrozie? Ile razy zapomniałaś zabrać ze sobą swojej pomadki? Te wszystkie wydarzenia wpływają na zdrowie ust, zwłaszcza zimą. Dlaczego? Ponieważ właśnie ta pora roku sprawia, że skóra wystawiona jest na działanie nie tylko mrozu, ale i wilgoci, a także ciepłego i suchego powietrza. Te niszczące siły mają ogromny wpływ na twarz i jeszcze większy na usta. Są one bowiem pozbawione naturalnej ochrony, jaką jest sebum. Skóra ust pozbawiona jest bowiem gruczołów łojowych. Jest także dużo cieńsza, a zatem jeszcze bardziej narażona na pękanie z powodu utraty wilgoci. Łuszczenie się, pękanie, puchnięcie i zaczerwienienia – to najczęstsze problemy ust zimą, którym jednak można zapobiec. Jak?

Jak pielęgnować usta zimą?

Pielęgnacja ust nie jest trudna, choć wymaga regularności. I nie, nie polega wyłącznie na nawilżaniu. To etapy bardzo podobne do pielęgnacji skóry twarzy. Zacznij od peelingu. Złuszczenie martwego naskórka potrzebne jest, by umożliwić odżywienie głębszych warstw skóry i wygładzenie ust. Peeling należy wykonywać raz w tygodniu, maksymalnie dwa razy, najlepiej przed snem. Na nos warto zaaplikować sobie także regenerującą kurację. Takie zabiegi działają jak maseczki na twarz – odżywiają i umożliwiają odbudowanie się naskórka. Połóż na usta grubszą warstwę kremu, maseczki czy też ulubionego olejku i pozostaw go do wchłonięcia. Może to trwać nawet 30 minut, jednak jest zabieg jest tego wart. Zwróć także uwagę na skład. Kremy, pomadki czy olejki powinny zawierać witaminę A i E, ale też substancje łagodzące, takie jak pantenol czy alantoina. Oczywiście nie zapominaj o codziennym regularnym nawilżaniu za pomocą pomadek. Korzystaj z nich także na zewnątrz, by chronić skórę przed działaniem wiatru i wilgoci.

Usta zimą mogą być równie piękne, co wiosną i latem. O ile oczywiście odpowiednio o nie zadbasz. Jeśli będziesz regularnie pielęgnować usta, z pewnością odwdzięczą ci się zdrowym wyglądem.

Artykuł partnera