single

Szczoteczki soniczne – czym są, jak działają i czy warto w nie zainwestować?

Szczoteczka soniczna to produkt, który na rynku funkcjonuje od ponad 30 lat. Mimo to wciąż jest to ona uważana za jedno z najbardziej nowoczesnych narzędzi służących do higieny jamy ustnej. Czy warto zakupić taką szczoteczkę? I na czym polega jej innowacyjność?

  1. Szczoteczka soniczna – jak działa?
  2. Szczoteczka soniczna - dlaczego jest lepsza od zwykłej szczoteczki?
  3. Szczoteczka soniczna – dla kogo?
  4. Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną do zębów?

Szczoteczka soniczna – jak działa?

Nie każdy wie, czym szczoteczki soniczne są i czym różnią się od szczoteczek elektrycznych. W rzeczywistości oba produkty są dość podobne, natomiast szczoteczka soniczna jest ulepszoną wersją elektrycznej. Wizualnie różni ich przede wszystkim kształt końcówki, która w szczoteczce sonicznej jest bardziej podłużna, niż okrągła. Taka końcówka jest lepiej przystosowana do ruchów wymiatająco-pulsacyjnych, które wykonuje podczas czyszczenia.

Prawdziwa różnica pojawia się w mechanizmie działania. Szczoteczka soniczna wykorzystuje technologię fal dźwiękowych. Wytwarza je miniaturowy generator, który znajduje się w główce szczoteczki. Szczoteczka soniczna może wykonać nawet 30 do 60 tysięcy ruchów na minutę, co jest znaczącym usprawnieniem względem szybkości działania szczoteczki elektrycznej. 

Szczoteczka soniczna – dlaczego jest lepsza od zwykłej szczoteczki?

Nie tylko jednak szybkość powoduje, że szczoteczka soniczna działa dużo efektywniej, niż elektryczna. Przede wszystkim dociera ona bowiem dalej, niż samo włosie, ponieważ fale dźwiękowe nie tylko wprawiają końcówkę w ruch, ale także same mają właściwości czyszczące. Docierają one na odległość 4 milimetrów od włókna i wprawiają w ruch cząsteczki śliny zmieszanej z pastą. Dzięki temu zjawisku, zwanemu kawitacją, powstają mikrobąbelki usuwające bakterie i osad nazębny. Znacznie zwiększa to stopień higieny i ochrony jamy ustnej. Szczoteczka soniczna dociera więc w miejsca niedostępne dla innych rodzajów szczoteczek. Jest to najbardziej skuteczny sposób na zachowanie zębów i dziąseł w czystości.

Szczoteczka soniczna – dla kogo?

Szczoteczka soniczna jest dla wszystkich, którzy chcą zadbać o maksymalną higienę jamy ustnej. Być może brzmi to banalnie, ale tak jest: ceny takich szczoteczek są na tyle niskie, że niemal każdy może sobie na nie pozwolić. Dość powiedzieć, że najtańsza szczoteczka soniczna w sklepie Neonet kosztuje zaledwie 45,99 zł! Jest to turystyczna szczoteczka SG-515, który posiada wiele przydatnych funkcji znanych z droższych szczoteczek, m.in. czujnik czasu, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny poprzez alarmowanie co 30 sekund o konieczności zmiany czyszczonego obszaru jamy ustnej. A czy warto zainwestować w droższą szczoteczkę soniczną? Rozpiętość cenowa tych urządzeń jest rzeczywiście dość spora i można odnaleźć modele nawet w cenie ok. 1000 zł. Oczywiście, jeżeli możemy sobie na to pozwolić i zależy nam na lepszej higienie jamy ustnej, to warto zainwestować w droższy sprzęt. Od tańszego będzie się on różnił takimi parametrami, jak: zakres obrotów na minutę, ilość końcówek w zestawie, dodatkowe tryby pracy, a także sposób zasilania (na akumulator a nie przez baterie).

Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną do zębów?

Kupując szczoteczkę soniczną, zwróćmy przede wszystkim uwagę na takie funkcje i parametry, jak:

  • Ilość drgań ruchów sonicznych – im więcej obrotów, tym lepsze czyszczenie jamy ustnej;
  • Wspomniany quadpacer, czyli czujnik czasu – doskonały sposób na sprawienie, by czas spędzony na higienie jamy ustnej był wykorzystany jak najbardziej optymalnie – dlatego warto, żeby kupić model szczoteczki z właśnie taką funkcją;
  • Tryby czyszczenia – w różnych modelach znajdziemy tryby takie, jak: clean, czyli podstawowy; wybielanie, który intensyfikuje moc działania szczoteczki, aby zapewnić zębom jak najbielszy kolor; sensitive – do wrażliwych dziąseł; głębokie czyszczenie, które trwa dłużej niż zwykle i przypomina o kłopotliwych i trudno dostępnych miejscach;
  • Rodzaje końcówek w zestawie – lub też możliwość ich późniejszego dokupienia. Warto, aby w ofercie danego modelu znajdowały się takie końcówki, jak końcówka wybielająca, końcówka sensitive do wrażliwych zębów i dziąseł czy końcówka antybakteryjna. Standardem jest końcówka do codziennego czyszczenia.
  • Czujnik nacisku – czujnik taki informuje, czy nie przyciskamy szczoteczki zbyt mocno do zębów lub dziąseł. Przydaje się w przypadku osób, które mają do tego tendencję, ponieważ może to spowodować niepożądane konsekwencje dla zdrowia i samej szczoteczki (następuje szybkie zużycie włosia).

 Na koniec wróćmy do tytułowego pytania: czy warto kupić szczoteczkę soniczną? Jeżeli rozważaliście zakup szczoteczki elektrycznej, to na pewno nie ma powodu, dla którego nie lepiej byłoby wybrać jej następcę i lepszy model, czyli szczoteczkę soniczną. A jeśli wciąż obstajecie przy zwykłej szczoteczce manualnej to... cóż, przestańcie - sposób działania szczoteczki sonicznej zapewnia już podczas paru myć ochronę i higienę, której nie będziecie w stanie zapewnić "zwykłą" metodą  w żaden sposób. 

Artykuł sponsorowany