single

Rozstępy to problem częstszy niż myślisz – jak z nimi walczyć?

To niepozorne, w gruncie rzeczy niewielkie skazy, ponoć niedostrzegalne przez większość mężczyzn – a jednak dla kobiet są poważnym źródłem kompleksów i często powodem, by nie odsłaniać ciała nawet na plaży. Obawiają się ich przyszłe mamy, ale problem może pojawić się również u młodych i dbających o sylwetkę osób. Skąd się biorą rozstępy i czy można je pokonać? Odpowiedź brzmi: tak!

Rozstępy, drobne blizny na ciele, nazywane są chorobą fibroblastów, ponieważ to od tych komórek produkujących kolagen i elastynę zależy elastyczność skóry. Jeśli ich funkcjonowanie zostanie zaburzone, dochodzi do pęknięć w warstwie skóry właściwej, przybierających postać cienkich, podłużnych blizn – z początku różowych, mocno widocznych, z czasem blednących, o perłowym odcieniu.

Nie tylko kilogramy – czyli kiedy mogą pojawić się rozstępy

– Problem z funkcjonowaniem fibroblastów, a w efekcie tworzenie się rozstępów, może być efektem działania wielu czynników. Jeszcze do niedawna za główną przyczynę rozstępów uważano rozciąganie się skóry spowodowane np. tyciem, ale obecnie wiemy, że głównym winowajcą są hormony, a konkretnie nadmierna aktywność wydzielnicza kory nadnerczy – mówi Katarzyna Stolarska, ekspert marki Lierac.

Wciąż istotne są jednak dodatkowe czynniki, które mogą sprzyjać rozwinięciu się rozstępów. Dla większości dorosłych kobiet takim okresem o szczególnie wysokim ryzyku jest ciąża oraz okres karmienia piersią. Dodatkowe kilogramy zawsze niosą ryzyko osłabienia fibroblastów i pojawienia się rozstępów. A te nie dotyczą tylko kobiet. Szczególnie w okresie dojrzewania mogą się one pojawić zarówno u dziewcząt (przede wszystkim na udach, biodrach i pośladkach), jak i chłopców (najczęściej plecy). Co dla wielu może być zaskakujące, rozstępom może sprzyjać także aktywność fizyczna. Regularne wizyty na siłowni, ćwiczenia z obciążeniami i treningi modelujące sylwetkę przyczyniają się do rozrostu masy mięśniowej – jeśli dzieje się to szybko, organizm może nie nadążać za zmianami, czego następstwem będzie osłabienie fibroblastów i powstania ubytków skóry właściwej.

rozstępy

Najlepsza metoda? Skutecznie zapobiegać

Chociaż skłonność do pojawiania się rozstępów w dużej mierze zależy od hormonów – niektóre kobiety niewielkie przybranie na wadze przypłacają ich szybkim pojawieniem się, inne nawet w ciąży zachowują gładką skórę – dlatego warto postarać się, by zmniejszyć ryzyko ich powstania. Umożliwi to dieta bogata w witaminy, mikroelementy i zdrowe tłuszcze, a jednocześnie wyeliminowanie żywności wysoko przetworzonej, co wzmocni organizm i pozwoli zachować odpowiednią wagę. W codziennej pielęgnacji trzeba zadbać także o kosmetyki ujędrniające i przywracające właściwą strukturę skórze – szczególnie w okresach zwiększonego ryzyka.

– Wybierając kosmetyki przeciw rozstępom, należy zwrócić uwagę na ich skład i bezpieczeństwo stosowania. Phytolastil Żel Lierac to produkt opracowany ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kobiet w ciąży i karmiących piersią, ale rów nież młodych osób w okresie dojrzewania lub przy wahaniach wagi ciała. Żel zawiera składniki roślinne, które wzmacniają tkankę łączną i zapobiegają pojawianiu się rozstępów na biuście, brzuchu, biodrach i pośladkach. Produkt przywraca skórze właściwą strukturę, zwiększa elastyczność i sprężystość, ujędrnia oraz zapewnia intensywne nawilżenie – podkreśla ekspert Lierac. Formuła Phytolastil Żel została oparta na unikalnym, wysoce skoncentrowanym kompleksie roślinnym: skrzyp – przywrotnik – bluszcz, który normalizuje biosyntezę fibroblastów. Żel jest bardzo wydajny, a  dzięki lekkiej i szybko wchłaniającej się konsystencji łatwo się rozprowadza, doskonale sprawdzając się w codziennej pielęgnacji.

A gdy już są? Skoncentrowany atak

Najłatwiejsze do redukcji są rozstępy w początkowym stadium – czerwonawy kolor jest bardziej widoczny, ale oznaczy, że blizny są wciąż świeże i bardziej podatne na nasze próby ich usunięcia. Przy rozstępach białych czy perłowych potrzeba silnie skoncentrowanych produktów, które pomogą naprawić powstałe uszkodzenia. Serum w ampułkach Phytolastil zawiera wysoką koncentrację kompleksu roślinnego, który skutecznie stymuluje pracę fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny – są to białka decydujące o spoistości i odporności skóry. Trwająca 6 do 8 tygodni kuracja widocznie i trwale zmniejsza rozstępy, spłyca je, zmniejszając ich głębokość, szerokość i długość i przywracając koloryt zdrowej skóry.