single

Biotyna - jak ten koenzym działa na włosy?

​Każdy z nas marzy o pięknych, mocnych paznokciach, lśniących i grubych włosach, a także innych elementach swojej urody, których nie sztuka pominąć podczas pierwszego spotkania. Z pewnością wiele osób słyszało, że biotyna ma pozytywne działanie właśnie na włosy czy paznokcie. Czym jest ta konkretna substancja i jak ją suplementować, by przyniosła tylko dobre efekty?

Biotyna, czyli witamina H - czym jest i dlaczego warto ją suplementować?

Każda kobieta marzy o grubych, lśniących, długich i mocnych włosach. Nic więc dziwnego, że sporo przedstawicielek płci pięknej chętnie chwyta za biotynę w ramach suplementacji, która rzekomo ma poprawić ich stan. Rzeczywistość pokazuje, że nie dzieje się to bez powodu. Efekty jej regularnego stosowania są widoczne naprawdę, wystarczy byś otwartym na nie. Kluczem do sukcesu jest jednak systematyczność. Suplementacja biotyny działa również pozytywnie na nadmierne wypadanie włosów. Rozpoczynając suplementację biotyny trzeba mieć na uwadze, że jest to koenzym, nazywany także witaminą H, który bierze udział w metabolizmie tłuszczów, jak i w metabolizmie węglowodanów. Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, co znacznie ułatwia jej wchłanianie.

Niedobór biotyny - jakie są skutki?

Niedobory biotyny również mają swoje skutki - jak łatwo się domyślić, są one negatywne. Brak odpowiedniej ilości biotyny w naszym organizmie sprawia, że skóra staje się szara, brakuje jej elastyczności oraz naturalnego blasku. Objawy niedoboru biotyny to także liszaje, zmiany łojotokowe czy łuszczyca. Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu potrzebna jest biotyna, bo kiedy jej brak, zauważyć można wzmożoną utratę włosów oraz ich nadmierną łamliwość czy rozdwajanie się paznokci.

Mało osób o tym wie, jednak brak takich składników, jak biotyna, może również prowadzić do depresji.

Biotyna na włosy - efekty

Efekty biotyny na włosy są liczne i bezprecedensowe, trzeba jednak trzymać się jej suplementacji, a dokładniej - dbać o regularność. Już jedna dawka biotyny pozwala na zauważenie cudownych efektów. Zanim sięgniemy po suplementy diety, warto wiedzieć, gdzie znajdziemy odpowiednią dawkę biotyny. Chodzi tutaj głównie o takie produkty odżywcze, jak jajka, ryby, podroby, a głównie wątróbka, szpinak, produkty mączne czy marchew.

Jak działa biotyna? Wpływa na powstawanie keratyny dzięki obecności sporej ilości siarki. Sprawia, że włosy są gęste oraz silne. Dodatkowo, witamina H skutecznie wpływa na wzmocnienie cebulek włosów. Zaletą biotyny jest również jej pozytywny wpływ na nadmierną aktywność gruczołów łojowych.

Artykuł sponsorowany