single

Trądzik ludzi dorosłych – jak mu zaradzić?

U osób dojrzałych naturalna jest pielęgnacja, która ma na celu skutecznie zapobiegać zmarszczkom. Jednak mierzenie się w tym samym czasie z trądzikiem to zupełnie co innego. Czym się różni trądzik u osób dorosłych od tego młodzieńczego i – przede wszystkim – jak mu zaradzić?

Trądzik dorosłych – czym się charakteryzuje?

Trądzik dorosłych najczęściej dotyka kobiety po 25. roku życia. Są to bolesne naciekowe zmiany skóry. Od młodzieńczych pryszczy różni się położeniem i natężeniem. Podczas gdy zmiany skórne u nastolatków zwykle kumulują się w strefie T, w przypadku kobiet przeważają na linii żuchwy, brodzie, dekolcie oraz szyi. 

Są to też raczej pojedyncze wypryski, większe niż krostki występujące na twarzy nastolatka. Co gorsza, mogą pozostawiać po sobie blizny. 

Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

Ponowne pojawienie się trądziku w wieku dojrzałym bierze się przede wszystkim ze stresu.

Do jego występowania przyczyniają się również androgeny. W zwalczaniu trądziku pomocne mogą być więc leki antykoncepcyjne ze składnikami antyandrogennymi, a także zwrócenie uwagi na dietę. Wysoko przetworzone produkty wiążą się ze skokami insuliny, co stymuluje nadprodukcję tych hormonów. 

Problem ten wiąże się też często z wrażliwą skórą. Niestety, delikatna cera w zetknięciu z wysuszającymi preparatami przeciwtrądzikowymi może zareagować jeszcze większą skłonnością do podrażnień.  Warto zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry dojrzałej i sięgnąć po odpowiednio dobrane kosmetyki.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem dorosłych?

Warto powstrzymać się od wyciskania krostek, ponieważ nie tylko nie usunie to problemu, ale też zwiększa szanse na powstanie trwałych blizn. 

Kobiety zmagające się z trądzikiem dorosłych najczęściej sięgają po dermokosmetyki. Jeżeli zmiany skórne nie są zbyt rozwinięte, takie rozwiązanie może być skuteczne. W szczególności polecane są kwasy o działaniu keratolitycznym zestawione z niacynamidem. Takie połączenie nie tylko pomaga pozbyć się zaskórników i przebarwień, ale też działa łagodząco na wrażliwą skórę

Jednak nie zawsze trądzik dorosłych jest podatny na domowe sposoby. Bardziej zaawansowany trądzik często wiąże się z koniecznością wizyty u dermatologa. Lekarz może zaproponować specjalistyczną pielęgnację w oparciu o retinoidy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu oraz substancje złuszczające. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet stosowanie antybiotyków albo doustnych retinoidów. Dobre efekty dają także dobierane indywidualnie zabiegi gabinetowe.

Ważne, żeby walka z trądzikiem nie stała się źródłem kompleksów. Pamiętając o tym, że źródłem zmian skórnych jest stres, w pierwszej kolejności zadbaj o dobre samopoczucie. Zdrowy sen i aktywność fizyczna pozytywnie wpłyną zarówno na stan cery, jak i na Twój nastrój.

Artykuł partnera