single

O czym musisz wiedzieć, wybierając okulary przeciwsłoneczne?

Trudno wyobrazić sobie lato bez okularów przeciwsłonecznych. Chronią one wzrok przed negatywnym działaniem promieni słonecznych i zapewniają dobrą jakość widzenia. Nie należy zapominać także o tym, że okulary przeciwsłoneczne są bardzo modnym gadżetem, kształtującym nasz wizerunek. Nie dziwi zatem, że wiele osób przykłada ogromną wagę do wyboru odpowiedniego modelu okularów. Jak tego dokonać? Należy pamiętać o dwóch kluczowych zasadach - wybierzmy okulary posiadające certyfikowane filtry antyUV i zadbajmy o to, aby oprawki były dobrze dopasowane do kształtu twarzy.

Okulary przeciwsłoneczne - dlaczego ich potrzebujemy?

Zawsze wtedy, gdy na niebie pojawia się słońce, nasze oczy poddawane są działaniu promieniu UV. Promieniowanie słoneczne oddziałuje w negatywny sposób na wzrok, uszkadzając siatkówkę i rogówkę, a także zwiększając ryzyko rozwoju czerniaka. Poza tym słońce oślepia, pogarszając komfort widzenia, co jest szczególnie dotkliwie odbierane przez kierowców. Dlatego okulary przeciwsłoneczne są absolutnie niezbędne. Należy jednak pamiętać, aby kupić okulary w salonie optycznym, gdyż wówczas mamy pewność, że posiadają one odpowiednie filtry. Natomiast zakup okularów w przypadkowym miejscu stwarza ryzyko, że okulary te nie są zaopatrzone w odpowiednie filtry przeciwsłoneczne, a noszenie takich okularów może negatywnie wpłynąć na wzrok.

Zasada dotycząca kupowania wyłącznie okularów przeciwsłonecznych wysokiej jakości rozciąga się także na okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe. Należy kupować wyłącznie wysokiej jakości produkty.

Odpowiednie filtry przeciwsłoneczne to absolutna konieczność, ale wybierając okulary przeciwsłoneczne warto zwrócić uwagę także na obecność powłoki antyrefleksyjnej - to uwaga kierowana przede wszystkim dla kierowców. Taka powłoka pozwala zredukować oślepiające odblaski i poprawia znacząco jakość widzenia. Z kolei powłoka hydrofobowa uniemożliwia gromadzenie się kropelek wilgoci, co mogłoby ograniczyć widoczność.

A co z kształtem oprawek okularowych?

Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć wysoką jakość, a jednocześnie - wyglądać modnie i stylowo. Kluczowe znaczenie ma wówczas dopasowanie kształtu oprawek do rysów twarzy, nie zaszkodzi także zorientować się nieco w aktualnych trendach. A te koncentrują się zarówno na klasyce, jak i oryginalnych nowościach. Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać zgodnie z aktualnymi trendami? Warto postawić na klasyki - oprawki wayfarer czy kocie oko, nadal modne są okulary retro o grubych, wyrazistych oprawkach. Świetnie sprawdzają się także cienkie, metalowe oprawki, które wyglądają dyskretnie i sprawiają, że okulary są bardzo lekkie. Modne stają się oprawki półtransparentne i transparentne, okulary o dużych oprawkach lub modele minimalistyczne. Podsumowując - można wybierać spośród wielu modeli, wystarczy jedynie wybrać takie okulary, w których będziemy czuć się komfortowo.

Aby nie ulegać bez namysłu najnowszym trendom, warto przypomnieć najważniejszą zasadę dotyczącą dopasowania oprawek do kształtu twarzy. Obowiązuje tu zasada kontrastu - oprawki powinny mieć kształt kontrastujący z rysami twarzy. Osoby z okrągłą twarzą powinny wybierać oprawki kanciaste, a twarz kwadratowa wygląda świetnie w oprawkach okrągłych.