single

Powiększanie ust kwasem hialuronowym: to warto wiedzieć

Jednym z najpopularniejszych zabiegów estetycznych ostatnich lat jest powiększanie ust kwasem hialuronowym. Można usłyszeć głosy, jakoby był to zabieg wyłącznie upiększający, ale nie jest to prawdą! Powiększanie ust kwasem hialuronowym należy traktować jako zabieg medyczny i jak w przypadku wszystkich zabiegów medycznych ma on swoje zalecenia i przeciwwskazania z którymi trzeba się zapoznać żeby uniknąć potencjalnych powikłań. Przed wykonaniem tego zabiegu konieczne jest zapoznanie się z wszystkim za i przeciw! Nie jest to zabieg, który może wykonać każdy i wszędzie, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje, które pozwolą nam uniknąć utraty pieniędzy czy uszczerbku na zdrowiu spowodowanym źle wykonanym zabiegiem. 

Przed podjęciem decyzji dotyczącej powiększania ust kwasem hialuronowym najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który przedstawi szczegółowy plan działania, rozwieje wątpliwości i odpowie na wszystkie pytania. Zapytaj o zabieg >>>

Czynniki dyskwalifikujące przed wykonaniem zabiegu powiększania ust za pomocą kwasu hialuronowego: 

  • Ciąża oraz czas karmienia piersią

Współczesna medycyna z założenia stara się ograniczać wszelkie badania wykonywane na kobietach w ciąży bądź podczas laktacji. Podobnie ogranicza się ilość wypisywanych kobietom w wcześniej wymienionych stanach, poza tymi niezbędnymi do przeżycia. Ciąża jest bezsprzecznie istotniejsza niż zabieg poprawienia ust. W trakcie ciąży w organizmie występuje wiele zmian hormonalnych przez co kwas hialuronowy może spowodować reakcję alergiczną bądź odrzucenie implantu. W radykalnych okolicznościach możliwe jest wywołanie wstrząsu anafilaktycznego, co stanowi poważne niebezpieczeństwo dla życia pacjenta. Iniekcje mogą ułatwić rozprzestrzenianie się infekcji dla bakterii bytujących na naszej skórze, co może wymusić zażywanie antybiotyków, które nie zawsze są zalecane dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących.

  • Choroby nowotworowe

Zgodnie z opinią doktora Łukszy "Pacjent korzystający z zabiegów odmładzających powinien być pacjentem zdrowym". Choroby nowotworowe wymagają specjalnej opieki medycznej i wyjątkowych procedur leczniczych, które uniemożliwiają przejście zabiegu wypełnienia tkanek kwasem hialuronowym.

  • Problemy z bliznowcami

Osoby z problemami regeneracji skóry po skaleczeniu, a także te, z problemem przerastania blizn, są bezwzględnie zdyskwalifikowane z możliwości wykonania nie tylko zabiegu z kwasem hialuronowym, ale także większości zabiegów medycyny estetycznej. Osoby o takich dolegliwościach, poprzez nieprawidłowe wytwarzanie kolagenu, mogą oszpecić sobie twarz nawet przy wykorzystywaniu wyjątkowo cienkiej igły.

  • Obecne infekcje

Dr Łuksza wiecznie powtarza, że nasz gabinet to miejsce w którym traktujemy medycynę estetyczną tak, jak powinno się ją traktować, czyli nie jako wyłącznie zabiegi upiększające, ale jako zabiegi lekarskie. Wykonywane przez nas zabiegi często wymagają procedur zbliżonych do tych chirurgicznych, chociażby w przypadku zabiegu przeszczepu tłuszczu czy lipolizy laserowej z liposukcjami. Każdy pacjent ma dowolność co do wyboru terminu wykonywania jego zabiegu. Większość zabiegów wykonywanych w momencie, gdy pacjent jest chory może spowodować szereg niepożądanych konsekwencji, zarówno chwilę po zabiegu, jak i w przyszłości. W trakcie wkłuwania zwiększa się ryzyko rozprzestrzeniania bakterii i wirusów w głąb tkanek. Może to skutkować dużym opuchnięciem, rozprzestrzenieniem się infekcji czy też przedłużeniem czasu rekonwalescencji po zabiegu. 

  • Permanentne i semipermanentne wypełniacze - sylikon, aquamid itd.

Wykorzystanie permanentnego wypełniacza z reguły prowadzi do włóknienia tkanki, a następnie otorbienia preparatu wokół ich nawierzchni. Jakiekolwiek naruszenie jest w stanie doprowadzić do ropiejącej infekcji czy stanu zapalnego. W takim przypadku bezpieczny zabieg powiększania ust za pomocą kwasu hialuronowego może doprowadzić do konieczności przebycia dodatkowego zabiegu chirurgicznego, który z kolei może doprowadzić do założenia wielu szwów. 

  • Cukrzyca

Osoby z zaburzeniami cukrzycy powinny odpuścić sobie wszelkie zabiegi ponieważ są narażone na występowanie powikłań kilkukrotnie bardziej, niż osoby zdrowe. Poprzez implantację kwasu hialuronowego w usta może dojść do powstawania ran, które mogą okazać się trudne do zagojenia, a cukrzyca może wydłużyć ten proces jeszcze bardziej. W ekstremalnych sytuacjach może dojść nawet do konieczności amputowania warg.

 

Czynniki zwiększające ryzyko występowania powikłań zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym.

  • Wiek pacjenta

Poddać się zabiegowi mogą wszystkie osoby pełnoletnie. Dzieci oraz młodzież z występującymi chorobami współistniejącymi, a także takimi, przy których niezbędne jest wykonywanie zabiegów z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej mogą zostać zdyskwalifikowane z możliwości wykonania zabiegu. Ich dopuszczenie będzie możliwe jedynie po przedstawieniu pozytywnej ceny lekarza prowadzącego, a także wyrażeniu zgody przez opiekunów.

  • Choroby autoimmunologiczne

W przypadku występowania chorób autoimmunologicznych najważniejszym czynnikiem decydującym o możliwości odbycia zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym jest pozytywna opinia zarówno lekarza prowadzącego występującą chorobę, jak i lekarza medycyny estetycznej. Wszystko to musi być poparte najświeższymi wynikami badań. Każdy pacjent, u którego występują choroby autoimmunologiczne powinien być świadomy tego, że czas jego rekonwalescencji po zabiegu będzie wydłużony. Istnieje też ryzyko występowania większego obrzęku. Preparat może także ulec wyjątkowo szybkiemu wchłonięciu.

  • Aparaty ortodontyczne

Wykonywanie zabiegu powiększania ust za pomocą kwasu hialuronowego u osób z aparatem ortodontycznym jest o tyle ryzykowne, że w takich przypadkach może wystąpić efekty asymetrii. Efekt ten może wystąpić zarówno po samym zabiegu, jak i po zdjęciu aparatu ortodontycznego. 

  • Zaplanowane zabiegi chirurgii szczękowej

Nie zaleca się wykonywania zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym osobom, które w niedalekiej przyszłości po wykonanym zabiegu mają zaplanowane zabiegi dentystyczne czy ortognatyczne.