single

Kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji

Kwas hialuronowy jest niezwykle popularnym i wszechstronnym składnikiem. Można go znaleźć zarówno w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i nawilżających, jak również kroplach do oczu i żelach intymnych. Jest powszechnie wykorzystywany w walce z oznakami starzenia - zarówno w formie kremów, serum i innych preparatów, jak i podczas zabiegów polegających na wstrzykiwaniu go w wybrane regiony twarzy. Jednak jak właściwie działa kwas hialuronowy i jak powinien być stosowany?

Kwas hialuronowy - czym jest?

Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem, którego cząsteczki składają się z aminocukrów oraz kwasu uronowego. Tworzą one łańcuchy o różnych długościach. To właśnie na ich podstawie wyróżnia się trzy rodzaje tego związku, znajdujące zastosowanie w kosmetyce:

SLMW - kwas supermałocząsteczkowy
LMW - kwas małocząsteczkowy
HMW - kwas wielkocząsteczkowy. 

Różnice w wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego są znaczne - cząsteczki tego supermałocząsteczkowego są nawet ponad 180 razy mniejsze, niż te tworzące kwas wielkocząsteczkowy. Ma to bezpośredni wpływ na przenikalność poszczególnych jego rodzajów w głąb skóry, a co za tym idzie - zastosowanie w kosmetyce. 

Działanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy naturalnie znajduje się w ludzkiej skórze właściwej, gdzie wiąże wodę, co pomaga zapobiegać degeneracji włókien kolagenowych. W tym celu właśnie w wielu kosmetykach stosuje się kwas mało- oraz supermałocząsteczkowy - przenika on przez naskórek i dostaje się do wnętrza skóry, uszczelniając ją i dogłębnie nawilżając. 
Z kolei cząsteczki kwasu HMW są zbyt duże, by przedostać się przez naskórek. Jest jednak wykorzystywany w kosmetykach jako substancja, która tworzy na powierzchni naskórka ochronny film zapobiegający utracie wody oraz chroniący go przed podrażnieniami oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi mogącymi powodować przesuszanie skóry. 
Wybierając kosmetyki z kwasem hialuronowym warto zwrócić uwagę, by zawierały one wszystkie rodzaje jego cząsteczek. 
Co ważne, kwas hialuronowy działa nie tylko nawilżająco, ale również ułatwia innym substancjom aktywnym przenikanie w głąb skóry, wzmacniając ich działanie. 

Jak stosować kwas hialuronowy?

Włączenie kwasu hialuronowego do codziennej pielęgnacji doskonale ją uzupełni. Co ważne, nie trzeba w tym celu modyfikować swojej stałej rutyny - wystarczy dodać dodatkowy krok. 
Przykładowa wielostopniowa pielęgnacja z wykorzystaniem kwasu może wyglądać następująco:

Krok 1: oczyszczenie twarzy, w razie potrzeby także demakijaż,
Krok 2: tonizowanie z użyciem toniku lub hydrolatu, np. różanego,
Krok 3: nałożenie czystego kwasu hialuronowego lub zawierającego go lekkiego serum,
Krok 4: nałożenie ulubionego kremu lub olejku. 

Przy stosowaniu niektórych kremów można zauważyć ich rolowanie się po nałożeniu bezpośrednio na kwas. Można temu zapobiec, mieszając porcję kremu z kwasem w zagłębieniu dłoni, a następnie nakładając na twarz dopiero taką mieszaninę. 
Kwas hialuronowy świetnie sprawdza się także w domowych maseczkach, na przykład z wykorzystaniem naturalnych glinek. 

Kwas hialuronowy w pielęgnacji włosów

Kwas hialuronowy może także doskonale uzupełnić działanie kosmetyków do włosów, zapobiegając ich przesuszaniu oraz łamaniu się. Ma bardzo wszechstronne zastosowanie - można go dodać zarówno do olejku używanego do olejowania, jak również do szamponu lub odżywki. Pozwoli to zapobiegać nadmiernemu wysuszaniu spowodowanemu działaniem detergentów - włosy staną się miękkie, gładkie, nawilżone i bardziej odporne na uszkodzenia. Z tego powodu warto go stosować, jeżeli rozjaśniamy lub farbujemy włosy lub stosujemy niszczącą włosy stylizację. 

Serum z kwasem hialuronowym doskonale sprawdzi się także jako kosmetyk do skóry głowy. Szczególnie godny polecenia jest osobom, które farbują lub rozjaśniają włosy lub często korzystają z suszarek, lub lokówek. Wszystkie te zabiegi wysuszają i podrażniają skórę głowy; stosowanie kwasu pozwoli zapobiec takim problemom. Szukasz dobrego kwasu hialuronowego? Wejdź na https://domiuroda.pl/pl/p/Kwas-hialuronowy-3-trojaktywny-nawilzenie%2C-szybki-lifting-30-ml/657.

Kwas hialuronowy jest substancją doskonale działającą na skórę i włosy. Co jednak ważne, jego działanie jest zauważalne tylko przy regularnym stosowaniu. Gdy zostanie odstawiony, efekty szybko zanikną. 

Problem ten może rozwiązać nawilżanie skóry od środka - można na przykład suplementować kwas hialuronowy doustnie - w takiej postaci również dotrze do skóry właściwej. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o piciu odpowiednich ilości wody w ciągu dnia. Dzięki temu skóra będzie doskonale nawodniona i elastyczna. Dobroczynne właściwości kwasu hialuronowego sprawiają jednak, że warto go włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.