single

Nutrikosmetyki, co to?

Wiele osób zastanawia się, czym są dokładnie nutrikosmetyki. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z podstawowymi składnikami tego rodzaju produktów.

Czym są nutrikosmetyki?

Nutrikosmetyki gemini.pl/kategoria/zdrowie/nutrikosmetyki to jedna z grup suplementów diety, która w obecnych czasach staje się coraz bardziej popularna. Nutrikosmetyki w pozytywny sposób wpływają na stan skóry, a także włosów i paznokci. Produkty tego rodzaju można znaleźć w sprzedaży w bardzo zróżnicowanych formach. Wśród nich można na przykład wskazać tabletki do połykania lub rozpuszczania, jednak występują także w formie całkowicie płynnej. W składzie nutrikosmetyków można znaleźć liczne witaminy, minerały oraz inne substancje, które mają tak pozytywny wpływ na zdrowy wygląd.

Witaminy

W składzie nutrikosmetyków można znaleźć przede wszystkim liczne witaminy, które wspomagają skórę, włosy oraz paznokcie. W produktach znajdują się przede wszystkim witaminy z grupy B, które w korzystny sposób wpływają na stan skóry, a także umożliwiają jej regenerację. Witamina A zawarta w nutrikosmetykach zmniejsza poziom rogowacenia się naskórka, a także opóźnia procesy starzenia się skóry. Witamina E jest antyoksydantem, który w pozytywny sposób wpływa na zmniejszenie się stanów zapalnych skóry, a także we właściwy sposób ją nawilża. Przydatna jest również witamina C, która poprawia koloryt skóry, ale także zmniejsza zmarszczki, które się na niej znajdują.

Minerały

Kolejną grupą substancji, które znajdują się w nutrikosmetykach, są minerały. Wśród nich wskazuje się przede wszystkim cynk, który w pozytywny sposób wpływa na regulację sebum wytwarzanego przez skórę. Dzięki temu idealnie sprawdza się w szczególności w przypadku cery trądzikowej. Oprócz tego przydatny będzie również selen, który łagodzi podrażnienia, a także niweluje niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego na skórę. Krzem poprawia stan skóry, ponieważ ma właściwości wzmacniające oraz uelastyczniające. W nutrikosmetykach można znaleźć także takie substancje mineralne jak miedź, wapń oraz mangan.

Wyciągi roślinne

W nutrikosmetykach można znaleźć także korzystnie działające substancje pochodzenia roślinnego. Wśród nich można wskazać między innymi wyciągi roślinne, które mają działanie prozdrowotne. Są to przede wszystkim substancje pochodzące z takich roślin jak rumianek, ziele pokrzywy oraz kwiat fiołka. Bardzo korzystny wpływ na stan skóry, włosów oraz paznokci ma także skrzyp polny i olej z nasion ogórecznika, dlatego warto je wdrożyć do swojej codziennej pielęgnacji.

Korzystne składniki

Nutrikosmetyki obejmują także pewne korzystne składniki, które doskonale sprawdzają się podczas pielęgnacji skóry, włosów oraz paznokci. Wśród nich można przede wszystkim wymienić koenzym Q10 oraz kwas hialuronowy. Substancje te w pozytywny sposób wpływają na stan skóry, a także skutecznie ją nawilżają. Oprócz tego warto stosować produkty zawierające w swoim składzie kwasy omega-3 oraz probiotyki i prebiotyki.