Naczyniaki rubinowe: defekt kosmetyczny czy problem zdrowotny?
Naczyniaki rubinowe – zwane również punktami rubinowymi, naczyniakami płaskimi lub znamionami rubinowymi – to zmiany skórne o niezłośliwym charakterze, będące efektem nadmiernego rozrostu naczyń krwionośnych. W większości przypadków nie są one zagrożeniem dla zdrowia i stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Mimo to, punkty rubinowe zlokalizowane w newralgicznych partiach ciała warto usuwać.
Z tekstu dowiesz się:
- czym są naczyniaki rubinowe,
- kiedy warto wykonać usuwanie punktów rubinowych.
Naczyniaki to zmiany skórne powstające na skutek nadmiernego rozrostu (proliferacji) naczyń krwionośnych. W praktyce wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje naczyniaków.
- Naczyniaki powierzchowne – występują u około 10% noworodków i niemowląt, głównie u dziewczynek. Przyjmują postać niebieskich lub czerwonych punktów o średnicy od 1 do 3 mm. Najczęściej zlokalizowane są na skórze głowy i szyi. U większości dzieci zanikają samoistnie w ciągu kilku lat, a „pamiątką” po nich są niewielkie przebarwienia.
- Naczyniaki jamiste – również występujące u dzieci, ale przyjmujące postać większych guzków – są okrągłe, czerwone lub sine, bledną przy uciśnięciu. Zazwyczaj zlokalizowane są na twarzy, owłosionej skórze głowy oraz błonach śluzowych jamy ustnej. Nie zanikają samoistnie.
- Naczyniaki płaskie – znane również jako naczyniaki rubinowe, znamiona rubinowe lub punkty rubinowe. Występują u osób dorosłych po 30. roku życia, a ich liczba może zwiększać się wraz z wiekiem. Są to kilkumilimetrowe punkty o czerwonym lub bordowym kolorze, najczęściej zlokalizowane na tułowiu i ramionach.
Punkty rubinowe – jak powstają?
Naczyniaki rubinowe są zmianami o nie do końca poznanej etiologii. Wiadomo co prawda, że ich powstawanie jest związane z rozrostem naczyń krwionośnych, ale nie udało się dotąd ustalić, co wywołuje ten proces. Przypuszcza się, że mogą to być czynniki genetyczne lub zmiany hormonalne zachodzące w organizmie wraz z procesem starzenia.
Punkty rubinowe na ciele nie są z reguły problemem zdrowotnym. Choć ich liczba może wraz z wiekiem wzrastać, to jednak znamię rubinowe nie boli i nie swędzi. Większego problemu nie stanowi również diagnostyka tego typu zmian – lekarz jest w stanie rozpoznać punkty rubinowe już na podstawie badania wzrokowego z użyciem dermatoskopu. Oczywiście jeśli punkt rubinowy zaczyna się niepokojąco zmieniać – powiększa się, boli czy krwawi, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Usuwanie naczyniaków rubinowych – czy warto?
Jak już wspomniano, naczyniaki płaskie nie są zagrożeniem dla zdrowia. Jeśli są jednak zlokalizowane w newralgicznych partiach ciała – np. na twarzy – mogą zaburzać estetykę wyglądu. Dodatkowo, jeśli punkt rubinowy znajduje się w miejscu, które jest często golone lub uciskane przez paski, sprzączki czy inne części odzieży, może być podrażniany i nadrywany, może krwawić i pozostawiać blizny. W takich sytuacjach wskazane jest usuwanie naczyniaków.
W klinice medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie punkty rubinowe usuwa się z wykorzystaniem lasera Alma Harmony. Innowacyjna głowica neodymowo-yagowa emituje energię, która jest pochłaniania przez czerwone krwinki znajdujące się w zmianie. Energia podgrzewa tkankę, powoduje odparowanie wody, ścianki naczyń krwionośnych obumierają, a cały punkt rubinowy zostaje usunięty. Co ważne, strumień energii kierowany jest wyłącznie na naczyniaka, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia sąsiednich tkanek.
Choć naczyniaki płaskie nie są groźne, to jednak istnieją wskazania do ich usuwania. Warto więc zgłosić się do lekarza, który skontroluję zmianę i pomoże skutecznie się jej pozbyć.
Artykuł partnera
Komentarze (0)