Leczenie trądziku - co należy wiedzieć?
Trądzik dla wielu osób jest nie tylko chorobą skóry, ale też problemem, który sprawia spore obciążenie psychiczne. Brak idealnej cery to niższy komfort życia i często przyczyna powstawania kompleksów. Co zrobić, by raz na zawsze rozprawić się z tą dolegliwością? Jakie metody leczenia trądziku są najskuteczniejsze?
Jakie są przyczyny powstawania trądziku?
Trądzik diagnozowany jest najczęściej u osób będących w okresie dojrzewania. Niestety coraz częściej zmagają się z nim osoby dorosłe, ale także małe dzieci. Jest wiele przyczyn jego powstawania, jednak najczęstszą są zaburzenia hormonalne i niewłaściwa praca gruczołów łojowych. Nie bez znaczenia jest dieta i zbyt duży poziom stresu.
Trądzik dzielimy na trzy podstawowe typy: młodzieńczy, różowaty i niemowlęcy. Trądzik młodzieńczy diagnozowany jest u osób mających problem z niewłaściwym poziomem androgenów. Zbyt duża produkcja łoju sprawia, że skóra chorego pokrywa się brzydko wyglądającymi krostami. Trądzik różowaty powstaje na skutek spadków odporności i zaburzeń hormonalnych, a jego specyficznym objawem są krosty o charakterze rumienia. Źle leczony może prowadzić do powstawania brzydkich blizn. Z kolei trądzik niemowlęcy dotyka nawet noworodków i powinien minąć po kilku tygodniach od urodzenia. Nie wymaga on żadnego leczenia.
Jakie metody leczenia trądziku są najskuteczniejsze?
Leczenie trądziku jest w dużej mierze zależne od jego przyczyny. W przypadku trądziku młodzieńczego często stosowane są ogólnie dostępne toniki, które oczyszczają skórę i zapewniają optymalne jej nawilżenie. Trądzik różowaty wymaga leczenia dermatologicznego, często podaje się antybiotyki z grupy tetracyklin, które mają likwidować namnażające się w skórze bakterie.
Wydaje się, że nawet w przypadku, gdy pojawiające się na twarzy krosty nie są zbyt nasilone, nie należy bagatelizować tej dolegliwości i zastosować leczenie trądziku. Piła jest miastem, w którym znaleźć można wielu specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem dolegliwości skórnych. W przypadku, gdy domowe metody i środki bez recepty nie przynoszą poprawy, konieczne może okazać się sięgnięcie po poradę specjalistów.
Dobre efekty może przynieść stosowanie leków na bazie kwasu azelainowego, który zawarty jest w aptecznych produktach do walki z trądzikiem. Leczy on nie tylko sam trądzik, ale też przebarwienia powstałe na skórze. Odpowiednio dobrane leczenie jest w stanie zapewnić dość szybką poprawę, jednak na ostateczne efekty przyjdzie nam poczekać dłużej. Proces leczenia w niektórych przypadkach jest dość długi i może wynosić nawet kilka miesięcy.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)