single

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny i postępowanie

​Nietrzymanie moczu po porodzie, a nawet wcześniej – bo już w czasie ciąży – jest nieprzyjemnym zaskoczeniem dla wielu kobiet. Dolegliwości te potrafią mocno nadwerężyć i tak kruchą psychikę przyszłej lub młodej mamy. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu w tej sytuacji? Czy można im zapobiec? Jak sobie radzić w tych trudnych sytuacjach?

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny

Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że ciąża i poród to ogromne zmiany w organizmie kobiety, który musi najpierw zapewnić optymalne warunki dziecku do rozwoju, a potem przygotować się, by przyszło na świat. W tym procesie niezwykle mocno zaangażowane są mięśnie dna miednicy. To one podtrzymują nadmiernie wówczas obciążoną macicę. Oprócz tego muszą stale podtrzymywać pęcherz moczowy i jelita. Im większe dziecko, tym mięśnie te ulegają większemu rozluźnieniu. Są coraz słabsze i tracą swoją elastyczność. To samo tyczy się mięśnia łonowo-guziczego, który zamyka cewkę moczową. Osłabienie tych mięśni powoduje nietrzymanie moczu po porodzie, a czasem także już w czasie ciąży.

Nietrzymanie moczu a rodzaj porodu

Wiele kobiet marzy o uniknięciu tych nieprzyjemnych skutków ciąży i porodu i zastanawia się nad metodą urodzenia dziecka. Jest oczywistym fakt, że w każdej ciąży takie ryzyko istnieje, ale powstaje pytanie, czy poród siłami natury nie jest bardziej ryzykowny w tym zakresie. Okazuje się, że nietrzymanie moczu po porodzie może wystąpić i w przypadku cesarskiego cięcia, i porodu naturalnego, choć w tym drugim przypadku wydaje się nieco większe.

Wśród najczęstszych okołoporodowych przyczyn późniejszego wystąpienia nietrzymania moczu lekarze wymieniają przede wszystkim: dużą wagę przychodzącego na świat dziecka oraz bardzo długą akcję porodową. W przypadku porodów naturalnych sytuację pogarsza konieczność wykonania zabiegów położniczych, takich jak: zastosowanie kleszczy czy próżnociągu. Z kolei w przypadku cesarskiego cięcia bardzo niekorzystny wpływ ma zastosowanie znieczulenia, bo ono dezaktywuje zakończenia nerwowe zlokalizowane właśnie w pęcherzu. Może zaniknąć więc zdolność odczuwania wypełnienia pęcherza i potrzeby jego opróżnienia.

Jak postępować?

Na szczęście najczęściej nietrzymanie moczu po porodzie jest dolegliwością przemijającą. Mięśnie dna miednicy mają zdolność regeneracji i z czasem poprawia się ich kondycja. Czas regeneracji może się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Jednak w każdym przypadku dolegliwości warto omówić z lekarzem, bo jeśli wymagają leczenia, to trzeba je rozpocząć jak najszybciej.

W czasie nietrzymania moczu trzeba przyłożyć jeszcze większą wagę do higieny osobistej. Warto wspomagać się środkami higienicznymi takimi jak: wkładki i majtki chłonne, bo używając ich, można prowadzić normalny, aktywny tryb życia, a to pozwala poczuć się pewniej w nowej sytuacji. Pamiętać należy, że kondycja psychiczna świeżo upieczonej mamy jest bardzo ważna i należy zrobić wszystko, by była jak najlepsza.