single

Odżywki białkowe i ich wpływ na włosy

Odżywki białkowe to kosmetyki, które mają na celu wzmocnienie i odżywienie włosów. Wśród ich składników składają się specjalne mieszanki białek lub ich pochodnych, takich jak keratyna, kolagen czy proteiny mleczne, naturalnie występujące w strukturach włosów. Dlatego odżywki wnikają w ich głąb, wypełniają potencjalne ubytki i pomagają w odbudowie. Wybór odżywki białkowej powinien być odpowiednio przemyślany, a także dopasowany do typu i potrzeb włosów konkretnej osoby. Ponadto nie należy stosować ich zbyt często, gdyż mogłyby doprowadzić do tak zwanego „przeproteinowania” włosów. Poniżej udzielamy wskazówek związanych ze stosowaniem i zakupem tego typu odżywek dedykowanych od osób rozpoczynających swoją proteinową kurację.

Korzyści płynące z wykorzystania odżywek białkowych

Odżywki białkowe wzmacniają włosy i chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak łamanie i rozdwajanie się końcówek. Poprawiają też elastyczność i sprężystość włosów, co ułatwia ich stylizację na co dzień. Ponadto nawilżają włosy, przyczyniając się do zmniejszenia efektu puszenia, nadając im zdrowy wygląd. Regularne stosowanie odżywki białkowej poprawia też połysk i inne kwestie związane z wyglądem włosów.

Jak należy stosować odżywki białkowe?

Stosowanie odżywek białkowych do włosów jest ważne i warto włączyć je do swoich planów pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać, aby stosować je z umiarem oraz dokładnie przyjrzeć się wybieranym produktom. Przede wszystkim należy wybrać odżywkę dopasowaną do typu włosów i ich porowatości. Produkty takie można nabyć w specjalistycznej hurtowni: hurtkosmetyki.pl.

Odżywkę białkową należy stosować raz na tydzień lub nawet raz na kilka tygodni. Częstotliwość stosowania zależy od kondycji włosów i stopnia ich uszkodzenia. Zbyt częste nakładanie odżywki może prowadzić do przesuszenia włosów oraz pozbawić je blasku.

Przed zastosowaniem należy dokładnie umyć włosy szamponem, a następnie rozprowadzić odżywkę na całej powierzchni i długości włosów. Warto robić to, gdy są wilgotne. Następnie należy pozostawić odżywkę zgodnie z instrukcjami na opakowaniu - najczęściej na okres około 5-10 minut. Warto podkreślić, że zbyt długi czas ekspozycji na odżywkę białkową może doprowadzić do przesuszenia włosów.

Po zmyciu odżywki warto nałożyć preparat nawilżający - może być to maska lub po prostu innego typu odżywka. Można zmieszać je z olejkami odżywczymi, które będą przeciwdziałać przesuszeniu.

Skład odżywki białkowej i rodzaje stosowanych protein

Skład odżywek białkowych może różnić się w zależności od producenta i marki produktu. Jednak zazwyczaj w składzie można znaleźć różne rodzaje protein. Mogą być to białka serwatkowe i kazeina, należące do grupy protein mlecznych. Są łatwo przyswajalne i zapewniają pełnowartościowe odżywienie włosa.

Często też zawierają proteiny roślinne - na przykład białko sojowe, ryżowe, grochu lub konopne. Białka te są mniej skuteczne w przyswajaniu niż białka mleczne, ale również mogą doskonale wzbogacić strukturę włosa.

Ponadto często stosowanym typem białka jest kolagen i keratyna, które naturalnie występują w skórze, kościach i tkance łącznej. Kolagen, jak i kreatyna mogą pomóc w utrzymaniu elastyczności i jędrności włosów, poprawiając ich wygląd na co dzień.

Artykuł partnera