single

Cztery sposoby na trądzik. Jak sobie z nim radzić?

Trądzik to schorzenie skóry, z którym borykają się zarówno młodzi jak i dorośli ludzie. Niezależnie od przyczyny, skóra trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i leczenia, a nawet mimo to istnieją tendencje nawrotowe. Przedstawiamy 4 uniwersalne sposoby na trądzik, które mogą być dodatkiem do kuracji zaleconej przez dermatologa.

Zmiana nawyków żywieniowych

Nawykiem, który należy wprowadzić przy kuracji trądzikowej jest zmiana jadłospisu. Przede wszystkim należy ograniczyć tłuste i ciężkie jedzenie, fast foody oraz słodycze. To, co jemy ma duży wpływ na to, jak wygląda nasza cera. Warto zacząć jeść produkty z niskim indeksem glikemicznym, np. ryby, migdały, orzechy, owoce morza i nasiona.

Miejscowe działanie na zaskórniki

Bardzo popularne jest stosowanie maści, które działają złuszczająco i wysuszająco. Należy jednak pamiętać, aby nakładać je tylko i wyłącznie miejscowo na obszary dotknięte trądzikiem. Składnikami, które często pojawiają się w tego typu maściach są:

  • ichtiol – jest to substancja znana już od 1882 roku, obecnie stosowany głównie jako składnik maści; wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwświądowe; ichtiol zmniejsza złuszczanie się skóry, łagodzi swędzenie i przyspiesza regenerację naskórka,
  • tlenek cynku – składnik ten otrzymuje się poprzez prażenie siarczku cynku lub węglanu cynku w obecności powietrza; tlenek cynku jest białym proszkiem bez zapachu, którego zadaniem jest regulacja sebum; ułatwia także złuszczanie i oczyszczanie skóry, a także przywraca jej odpowiednie pH.

Przykładem maści z dwoma powyższymi składnikami jest Vitella Ictamo na problemy skórne. Jest to kosmetyk, który stosuje do skóry podrażnionej z wypryskami. Vitella Ictamo do nabycia w aptechach jest zalecana do pielęgnacji skóry z takimi schorzeniami jak: łojotok, okołomieszkowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty czy łupież biały.

Tonizacja i nawilżanie

Te dwa kroki są bardzo często pomijane w pielęgnacji skóry trądzikowej, gdyż błędnie sądzi się, że tego typu cerę należy tylko i wyłącznie wysuszać. Tonizacja to krok, który pozwala przywrócić skórze odpowiednie pH i dodatkowo oczyścić pory. Ważne jest jednak aby nie mylić toniku z płynem micelarnym bo może to przynieść więcej szkód niż korzyści. Tonizacja wspomaga także lepsze wchłanianie się kremu nawilżającego. Ten zaś powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju skóry. Istotne jest też, aby zwracać uwagę na skład kremu nawilżającego – warto aby jego składniki były na bazie wody, oraz aby był pozbawiony alkoholu. Skóra wysuszona maściami z pewnością odwdzięczy się nam za dobry produkt nawilżający.

Ochrona przed słońcem

Stosowanie wysokich filtrów UV na twarz powinno być obowiązkowym krokiem w każdej pielęgnacji, niezależnie od tego czy należy ona do cery trądzikowej. Promienie słoneczne mają negatywny wpływ na skórę, przyspieszają procesy starzenia się, a także sprzyjają tworzeniu przebarwień i blizn. Ważne jest, aby przy trądzikowej skórze stosować filtry nie tylko latem, ale przez cały rok. Jest to szczególnie ważne przy terapii kwasami.