single

Aleksandryt - kameleon wśród kamieni

Aleksandryt zalicza się do najcenniejszych kamieni szlachetnych. Najpiękniejsze okazy wydobywa się na Uralu, gdzie został odkryty w XIX wieku w latach 30. Kamień nazwano na cześć cara Aleksandra II. Ze względu na swoją niepowtarzalną barwę, określany jest jako szmaragd za dnia oraz rubin w nocy.  Pierścionki zaręczynowe z aleksandrytem skradną na pewno niejedno kobiece serce!

Aleksandryt uznawany jest za rzadką i szlachetną odmianę chryzoberylu. Jest drogim kamieniem, ale za jego wyjątkowość warto zapłacić każdą cenę. Najładniejszym okazom nadaje się szlif brylantowy, dzięki czemu zyskają one połysk oraz pięknie migoczą. 

Aleksandryt - występowanie

Aleksandryty znajdziemy w Birmie w Mogoku, Tasmanii, na Cejlonie, Madagaskarze w Tsarasatro i Ambatosoratra, w Stanach Zjednoczonych oraz Brazylii w Minas Gerais i Bahia. Złoża na Uralu są już prawie całkowicie wyeksploatowane. Najbardziej okazałe aleksandryty uralskie znajdziemy w Muzeum Mineralogicznym im. A. E. Fersmana Akademii Nauk w Moskwie.

Aleksandryt - barwa

Kolor aleksandrytu ciężko jest ocenić, ponieważ jest on zmienny w zależności od światła. Może być on purpurowy, rubinowy, granatowy, fioletowy. Oprócz koloru, zmienia on również swoją jasność. Jest to spowodowane kątem padania światła.  W świetle dziennym kamień ten ma odcień niebiesko-zielony, albo niebiesko-fioletowy, natomiast w świetle sztucznym fioletowo-czerwony.

Jaka właściwość wywołuje zmiany barw aleksandrytu? Posiada on zdolności do odfiltrowywania różnych części widma światła. Co ciekawe, doświadczenia pokazały, że kamień ten ciemnieje wraz z zaburzeniami psychicznymi osoby go noszącej i jej ciężkimi przeżyciami. 

aleksandryt

Aleksandryt - zdrowie

Aleksandryt znany jako klejnot meandrujący, wyjątkowo intensywnie wpływa na system nerwowy. Niektórym jego posiadaczom przynosi równowagę i radość, pomaga odnaleźć harmonię w życiu, niweluje chroniczne zmęczenie i emocjonalne wyczerpanie. Minerał ten jest idealny w walce ze stresem i apatią, łagodzi ciężkie przeżycia i niepokoje. Warto wiedzieć, że aleksandryt położony w pobliżu monitora neutralizuje jego szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne.

Można stwierdzić, że kamień ten przejmuje dobre i negatywne fale organizmu człowieka. Może przynieść szczęście, ale uwaga - nie wszystkim! Dobrymi względami obdarza ludzi urodzonych pod znakiem Bliźniąt; dla pozostałych znaków jest neutralny, a z kolei niektórym może przynieść nieszczęście. Jest to zjawisko nietypowe, taką zależność możemy porównać jedynie z perłami.

Aleksandryt - zastosowanie

Aleksandryt to kamień jubilerski, łatwo ulega pęknięciom podczas cięcia oraz polerowania. Dzięki użyciu najnowszych technologii naukowcy zdołali wyprodukować syntetyczną wersję aleksandrytu. Wykorzystywana jest ona m.in. w laserach, do produkcji iluminatorów w statkach kosmicznych.

Pierścionki zaręczynowe z aleksandrytem

Aleksandryt jest ciekawym wyborem, jeśli chodzi o zaręczyny. Mężczyzna tym samym podkreśli nietuzinkową osobowość swojej ukochanej. Tak jak aleksandryt, tak samo kobieta może posiadać dwa oblicza.