single

Czym się różni opryszczka od zajadów i jak je leczyć?

Zajady i opryszczka to dwie niezwykle nieprzyjemne i uciążliwe przypadłości. Często są ze sobą mylone. Poniżej wykażemy więc jakie są między nimi różnice. Dzięki takiej wiedzy będziecie wiedzieli jak skutecznie dobrać leczenie. Leków na obie choroby jest wiele.

Jak już będziemy wiedzieć, czy to zajad, czy opryszczka łatwo w aptece online np. pod linkiem https://www.lek24.pl/zajady-opryszczka.html kupimy odpowiednie preparaty.

Różnice pomiędzy zajadami a opryszczką

Najprościej mówiąc, zajady od opryszczki różnią się lokalizacją, w jakiej powstają. Zajdy to stan zapalny powstający w kącikach ust, dlatego często nazywamy to zapaleniem kątów ust lub kątowym zapaleniem warg. Opryszczka natomiast pojawia się w innych miejscach w okolicach warg.

Za opryszczkę odpowiedzialne jest zakażenie wirusem opryszki typu 1 (Herpes Simplex -HSV 1), a za zajady wirusy Herpes labialis (do tej rodziny należą grzyby i bakterie, dla których wilgotne kąciki ust stanowią idealne środowisko do rozwoju).

Opryszczka i zajady różnią się także wyglądem miejsc chorobowo zmienionych. Ta pierwsza objawia się drobnymi i bolesnymi pęcherzykami pojawiającymi się w okolicach warg. Przy drugich pojawiają się bąble, wypełnione płynem surowiczym, a ich pojawienie poprzedzają pęknięcia suchej skóry w kąciku ust.

Opryszczkę sygnalizuje przeważnie pieczenie i swędzenie. Po kilku dniach pęcherzyki pękają, tworząc owrzodzenie, które po upływie kolejnych kilku dni goi się, nie zostawiając po sobie znaku. Sprawa nie jest tak prosta w przypadku zajadów. Nie dają one żadnych sygnałów ostrzegawczych, a bąble pękają, tworząc ranę – nadżerkę, która jest bardzo ciężka do wygojenia. Nie zniknie ona sama, jeśli nie będziemy stosować odpowiednich preparatów, w jej miejscu powstaną nawarstwiające się strupy, a następnie nawet blizny.

Lek na opryszczkę

No dobrze, jak już poznaliśmy różnice, sprawdźmy jak walczyć z jedną i drugą chorobą. Zacznijmy od opryszczki. Najlepiej w jej przypadku sprawdzą się takie preparaty jak:

  1. maść na opryszczkę -  powinna ona zawierać takie substancje jak: witamina C, cynk, wyciąg z melisy, witaminę B12, acyklowir, denotywir (substancje antywirusowe) i kwas salicylowy. Można też zastosować maść dwufazową działającą jednocześnie przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Maść taka powinna zawierać hydrokortyzon. 
  2. żel na opryszczkę – w tego typu preparatach często występującą substancją jest żel kwasu krzemowego, łączący substancje mineralne krzemu z tlenem i wodą. Takie połączenie wykazuje duże zdolności wysuszania miejsc zmienionych chorobowo. Rozprzestrzenianie się wirusa zostaje w ten sposób zahamowane, uczucie drętwienia, pieczenia, swędzenia złagodzone, a proces gojenia przyśpieszony.
  3. plastry na opryszczkę – są one proste w użyciu. Wystarczy je nałożyć na miejsce ze zmianą. Dokładnie przylegają, maskują chorobę i skutecznie ją leczą. Łagodzą swędzenie i pieczenie. Uznaje się je za środek najskuteczniej zapobiegający przenoszeniu się wirusa w inne miejsca.

Lek na zajady

Leki na zajady zwykle są skuteczne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. W czasie leczenia zajadów należy ograniczyć ilość wypijanej kawy, która wypłukuje z organizmu składniki mineralne. Z diety należy wyeliminować alkohol i pikantne potrawy, które dodatkowo podrażniają owrzodzenia kącików ust. Także słodycze, będące bogatym źródłem cukrów prostych, mogą utrudniać leczenie zajadów, ponieważ stanowią idealną pożywkę dla wywołujących je drobnoustrojów. Jakie preparaty z apteki sprawdzą się w tym przypadku najlepiej? Lista jest długa:

  1. witamina B2 -  można kupić jako samodzielny preparat lub jako składnik złożonych suplementów diety,
  2. maść na zajady - o działaniu ściągającym, bakteriostatycznym i przeciwzapalnym, antybiotykowa, z zawartością witaminy B2 i z cynkiem, bogata w witaminy A i E,
  3. preparaty zawierające klotrimazol, o działaniu grzybobójczym - polecane są w przypadku, gdy zmiany trudno się goją,
  4. krem z hydrokortyzonem,
  5. balsam do ust z kwasem mlekowym.

W przypadku zajadów i opryszczki kluczowe jest, aby zadziałać szybko, jak tylko poczujemy pierwsze objawy. Dlatego wiedząc, że mamy skłonności do jednego bądź drugiego warto już wcześnie w aptece online uzbroić się w odpowiednie środki do ich zwalczania.

Artykuł partnera