single

Baza pod makijaż - jak ją stosować?

​Dobra baza pod makijaż to kosmetyk wyjątkowy i bardzo wielofunkcyjny. Z jednej strony ukrywa drobne niedoskonałości i wygładza skórę, dzięki czemu aplikacja kolejnych warstw makijażu jest znacznie prostsza. Z drugiej - utrwala make-up, chroni go przed ścieraniem. 

 1. Co daje baza pod makijaż?
 2. Jak dobrać bazę pod makijaż
 3. Rodzaje baz pod makijaż
 4. Baza pod makijaż – jak używać?

Co daje baza pod makijaż?

Kobiety używają bazy pod makijaż z różnych powodów. Spora część z nich zwraca uwagę przede wszystkim na to, że kosmetyk ten niweluje niedoskonałości skóry, ukrywa je, a tym samym ogranicza ilość potrzebnego korektora, czasami pozwala zrezygnować z mocnego podkładu kryjącego na rzecz produktu o lżejszej formule. Spora część kobiet sięga po bazę jednak przede wszystkim po to, by przedłużyć trwałość makijażu, uchronić się przed jego ścieraniem w ciągu dnia i pozbyć konieczności nanoszenia poprawek co kilka godzin. Primer, bo tak również określa się bazę pod makijaż, tworzy bowiem barierę między skórą a nakładanym później podkładem, dzięki czemu przedłuża trwałość makijażu nawet do 12 godzin. Spora część pudrowych baz mineralnych posiada składniki, które działają matująco i pochłaniają nadmiar sebum. Ponadto, dobra baza pod makijaż sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna i nawodniona. Prezentuje się ona lepiej, a ponadto łatwiej rozprowadza się na niej inne kosmetyki.

Jak dobrać bazę pod makijaż

Bazę pod makijaż powinnaś przede wszystkim dobierać z uwzględnieniem potrzeb swojej skóry. Jeśli masz skórę suchą lub mieszaną, postaw na bazę wygładzającą o dodatkowych właściwościach nawilżających. Najlepiej sprawdzą się tutaj bazy silikonowe czy olejowe. Jeśli twoja skóra jest tłusta, koniecznie wybieraj bazy matujące, najlepiej takie, które zbierają nadmiar sebum. Najczęściej poleca się w takim przypadku bazy krzemionkowe lub pudrowe. Przylegają one lepiej do skóry tłustej niż suchej, a jednocześnie pochłaniają nadmiar sebum. Przy skórze dojrzałej najlepiej zastosować wyrównującą nierówności i wygładzającą cerę bazę silikonową.

Rodzaje baz pod makijaż

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele baz pod makijaż. Ich podstawowego podziału dokonuje się z uwzględnieniem efektu, jaki pozwalają osiągnąć. Wyróżnia się więc:

 • bazy matowe - idealne przy nadmiernej produkcji sebum, pozwalają uniknąć efektu świecenia się twarzy;
 • bazy wygładzające - doskonałe rozwiązanie przy cerze suchej i dojrzałej;
 • bazy rozświetlające - propozycja dla cery zmęczonej, pozbawionej blasku; świetnie rozświetla poszarzałą twarz, a przy tym daje natychmiastowy efekt odmłodzenia. 

Bazy można podzielić także ze względu na podstawowy ich składnik i formułę produktu, wtedy wyróżnia się:

 • bazy silikonowe - okluzyjne, tworzące na skórze nieprzepuszczalną warstwę, nie zaleca się ich do skóry tłustej;
 • bazy olejowe i glicerynowe - działające podobnie jak bazy silikonowe;
 • bazy żelowe - przeznaczone dla osób z tłustą cerą, ograniczają wydzielanie sebum;
 • bazy zastygające z talkiem, aluminium, krzemianem, które zmniejszają widoczność porów i wchłaniają nadmiar sebum;
 • bazy krzemionkowe o działaniu matującym.

Baza pod makijaż – jak używać?

Dobra baza pod makijaż to jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze umiejętnie ją stosować. Przede wszystkim przed jej nałożeniem, trzeba dokładnie oczyścić twarz. W drugim kroku warto sięgnąć po krem nawilżający i dopiero po jego aplikacji nałożyć bazę. Trzeba bardzo uważać z jej ilością. Wystarczy ci odrobina produktu, nie większa od ziarnka grochu. Rozprowadzić ją należy od środka na zewnątrz twarzy. Zanim nałożysz podkład, poczekaj chwilę, aż baza się wchłonie i pokryje twarz cienką, choć niewyczuwalną warstwą. 

Artykuł sponsorowany