Pieprzyki i znamiona - kiedy są niebezpieczne?
Niemal każdy człowiek ma na swoim ciele mniej lub więcej różnego rodzaju przebarwień, pieprzyków lub znamion. Większość z nich to zmiany skórne, którymi nie należy się martwić. Są też jednak takie, które koniecznie powinniśmy pokazać lekarzowi, i o które należy dbać szczególnie wiosną i latem. Nie każde znamię, które znajdziemy na swojej skórze to zwiastun nowotworu, nie możemy jednak bagatelizować problemu, zwłaszcza, gdy mamy w rodzinie przypadki zachorowania na czerniaka lub inne choroby skórne onkologiczne. Wiele rodzajów raka skóry np. rak podstawnokomórkowy, to choroby łatwo poddające się leczeniu i niegroźne, jeśli zareagujemy na nie odpowiednio szybko.
Regularnie się badaj!
Do lekarza należy udać się zawsze, gdy nasze pieprzyki niepokoją nas swoim wyglądem i zmianami, jakie na nich obserwujemy. Niepokojące są z pewnością owrzodzenia z tworzącym się na pieprzyku strupkiem, szczególnie jeśli ranka nie chce się goić. Pierwsze należy udać do lekarza rodzinnego i dermatologa, jeśli przepisane maści nie działają, należy je zweryfikować histopatologicznie. Po ewentualnym zweryfikowaniu, czy mamy do czynienia z rakiem, lekarz zleci wycięcie zmian np. poprzez laserowe usuwanie znamion. Czynnikiem, który zdecydowanie zwiększa ryzyko pojawienia się raka podstawnokomórkowego jest nadmierna i długotrwała ekspozycja na słońce.
Czy należy się martwić się pieprzykami?
Na naszym ciele znajduje się wiele zmian barwnikowych. Nie należy zamartwiać się każdą z nich, ale polecamy regularne i dość dokładne obserwowanie, czy nie pojawia się w nich coś niepokojącego. Czerniak w dużym uproszczeniu potrzebuje do swojego rozwoju komórek barwnikowych, stąd zazwyczaj rozwija się z tak zwanych pieprzyków. Tu obowiązuje zasada, że nie pobiera się wycinków pieprzyków do badań. Niepokojące zmiany należy usunąć w całości, jeśli tak zdecyduje lekarz. Czasem nie jesteśmy w stanie sami rozpoznać, że znamię, które mamy od dawna zaczyna wyglądać podejrzanie. Polegajmy zatem na opinii lekarza i nie odkładajmy na później regularnych wizyt dermatologicznych.
Kiedy udać się do lekarza?
Co powinno nas szczególnie niepokoić? Jeśli znamię, które mamy od długiego czasu nagle zwiększa swą średnicę lub obserwujemy sporą nierównomierność w rozmieszczeniu barwnika. Lekarz powinien sprawdzić nasze znamiona zawsze, gdy mają one nieregularne i rozmyte kształty lub pojawia się na nich podkrwawianie i ból. Niepokojące są też z pewnością zmiany pojawiające się w nietypowych miejscach, np. na narządach płciowych lub podeszwie stóp. Czerniak jest bardzo groźny, ale wcześnie rozpoznany skutecznie wyleczalny.
Gdzie najlepiej usunąć znamię?
Wizyta u lekarza na pewno Ci nie zaszkodzi, a może tylko pomóc. Z jakiegokolwiek powodu ją odkładasz, jak najszybciej podejmij decyzję o umówieniu wizyty. W przypadku, gdy lekarz zdecyduje, że zmiana skórna jest niepokojąca, należy ją usunąć. Nowoczesne metody i doświadczenie pracowników gabinetu Medistica Medycyna + Piękno w Krakowie pozwolą Ci na komfortowe laserowe usuwanie znamion w Krakowie. W każdym przypadku, gdy zmiana budzi Twoje zmartwienie warto umówić się na konsultację dermatologiczną, a jeśli konieczne będzie laserowe usuwanie znamion Kraków i Medistica to najlepsze miejsce, by zrobić to bezpiecznie. Zdrowie i piękno pacjentów jest dla pracowników Medistica najważniejsze, stąd dzięki szerokiej ofercie możliwie jest tam także laserowe usuwanie blizn Kraków.
Artykuł partnera
Komentarze (0)