Kamień nazębny – jak sobie z nim poradzić?
W ostatnich latach stomatologia nieustannie posuwa się naprzód. Dzisiaj nie odwiedzamy już gabinetów dentystycznych jedynie w celach leczenia próchnicy czy „wyrwania” bolącego zęba. Coraz częściej szukamy informacji na temat poprawienia estetyki naszego uzębienia czy pozbycia się osadu z zębów. Problemem z którym zmaga się spora część Polaków i Polek jest kamień nazębny. Czym jest i jak można sobie z nim poradzić?
Czym jest kamień nazębny?
Po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów zaczyna powstawać kamień nazębny. Składa się on z różnych substancji, które są zawarte w ślinie oraz resztkach pożywienia, a także z bakterii próchnicotwórczych wraz z ich produktami przemiany materii. Kamień nazębny może przybierać różne odcienie, zazwyczaj jest nieco ciemniejszy od koloru zębów, a kontrast ten zwiększa się, kiedy pijemy dużo kawy, herbaty lub palimy papierosy.
Standardowe metody czyszczenia zębów nie są do końca skuteczne
Niektórym może się teraz wydawać, że lekarstwem na kamień nazębny może być dokładne szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki i pasty, a także używanie nici dentystycznej lub płynu do płukania jamy ustnej. Wszystkie te elementy są istotne w procesie zachowania zębów w czystości, jednak jeśli problem kamienia nazębnego już nas dotyczy, to najprawdopodobniej środki te będą nieskuteczne. Wszystko przez to, że kamień nazębny jest twardszy od płytki nazębnej. Przy użyciu typowych metod wyczyścimy więc nasze zęby, jednak kamień nadal pozostanie.
Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?
W walce z kamieniem nazębnym niezwykle ważna jest profilaktyka. Aby zapobiegać powstawaniu kamienia, należy regularnie myć zęby (minimum dwa razy dziennie) oraz czyścić przestrzeń pomiędzy zębami. Można użyć płynu dentystycznego lub specjalnych nici. W ten sposób na bieżąco będziemy usuwać z jamy ustnej elementy, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane w procesie tworzenia się kamienia nazębnego.
Jakie są domowe metody usuwania kamienia nazębnego?
Przed wizytą u dentysty możemy spróbować domowych metod usuwania kamienia nazębnego. Być może już one nam pomogą. W przypadku bardzo zaawansowanego kamienia nazębnego mogą być jednak niewystarczające. Jakie produkty mogą nam pomóc?
Napar z szałwii - Możemy go przygotować z suszonej szałwii, bądź też ze świeżej. Takim płynem powinniśmy płukać usta przez 2-4 minuty, codziennie, przez okres tygodnia.
- Węgiel aktywowany - Ten składnik jest w stanie usunąć z jamy ustnej pozostałości jedzenia czy bakterie. Węgiel powinien być pochodzenia naturalnego, wtedy będzie najskuteczniejszy. Wykorzystując pastylkę węgla aktywowanego oraz odrobinę wody możemy przyrządzić pastę do zębów, którą możemy umyć zęby, przytrzymując na krótki czas powstałą w ustach pianę.
- Soda oczyszczona wraz z olejem kokosowym - Takie połączenie będzie miało rewelacyjne właściwości antybakteryjne. Pasta z połączenia tych dwóch składników potrafi także wybielać zęby. Pastą czyścimy zęby raz dziennie przez tydzień, a następnie kontrolujemy efekty.
- Ocet jabłkowy - Oprócz tego że zapobiega osadzaniu się kamienia na zębach, to posiada właściwości przeciwpróchnicze. Działa także odkażająco i chroni dziąsła przed chorobami.
Jakie są zaawansowane metody usuwania kamienia nazębnego?
Jeżeli nasz kamień nazębny jest w zaawansowanym stadium, zwykłe, domowe sposoby mogą nie wystarczyć. Wtedy warto zainteresować się zaawansowanymi metodami usuwania kamienia nazębnego.
- Skaling - Kamień nazębny zostaje rozbity za pomocą ultradźwięków. Do zębów przykłada się specjalne urządzenie, a kamień zostaje wypłukany z jamy ustnej. Następnie wykonuje się piaskowanie, które usuwa przebarwienia i wyrównuje płytkę nazębną.
- Tradycyjna metoda usuwania kamienia - Kamień zdejmuje się za pomocą różnego rodzaju pilniczków. Niestety, jest to metoda czasochłonna i niezbyt dokładna.
- Metoda dźwiękowa - Kamień usuwa się dzięki falom dźwiękowym o odpowiednim natężeniu.
- Metoda laserowa - Do tej metody potrzebny jest specjalny skaler laserowy, który może posłużyć do zdjęcia kamienia nazębnego.
- Metoda chemiczna - Na zęby zostaje nałożony specjalny roztwór, który rozpuszcza kamień nazębny. Następnie resztki kamienia zostają wypłukane z jamy ustnej.
Więcej informacji o zabiegu usuwania kamienia nazębnego - https://candeo.pl/oferta/chirurgia-i-periodontologia/
Podsumowanie
Kamień nazębny źle wygląda, jeśli chodzi o estetykę uśmiechu. Może również demineralizować zęby, czego efektem będzie chociażby krwawienie podczas szczotkowania. Aby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej. Jeżeli kamień już się osadził, warto wypróbować tanich, domowych sposobów. Jeśli te okażą się nieskuteczne, konieczna może być wizyta w gabinecie stomatologicznym i użycie jednej z profesjonalnych metod, za pomocą której pozbędziemy się problemu z kamieniem nazębnym. Zaleca się coroczną kontrolę jamy ustnej w tym również ewentualne usuwanie kamienia nazębnego.
Artykuł partnera
Komentarze (0)