single

Najczęstsze przyczyny wad zgryzu

Kiedy myślimy o wadach zgryzu, w pierwszej kolejności jawi nam się obraz nastalotka lub nastolatki. Jednocześnie zapominam, iż wady zgryzu w mniejszym procencie tyczą się wad genetycznych. Aż 80 % to wady nabyte. Często pomijane w dorosłym życiu. Czy warto leczyć zgryz? Tak, nawet mając więcej niż 19 lat ;)

Nieprawidłowa budowa szczęki, to nie tylko problem natury estetycznej. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić między innymi do;

  • próchnicy 
  • problemów z oddychaniem 
  • nieestetycznego wyglądu
  • problemów z jedzeniem 
  • chronicznym przeziębieniem 
  • problemów z wymową 
  • uszkodzenia błony śluzowej warg i policzków 
  • ukruszenia i złamania zębów           

Zatem co prowadzi do wad zgryzu?   

Tak naprawdę już przy poród może zadecydować o naszym zgryzie. Podczas porodu kleszczowego oraz twarzyczkowego, żuchwa niemowlęcia może zostać naruszona. Kolejnym powodem jest niedobór witamin, między innymi witaminy D. Dlatego, jednym z głównych zaleceń pediatrów, jest podawanie w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia witamin D oraz K. Wady zgryzu mogą pojawić się również, podczas nieprawidłowego karmienia piersią, i butelką. Na stan naszego zgryzu ma również, układanie dzieci do snu. Nieprawidłowe oddychanie. A w późniejszych etapach rozwoju, nawyk ssania. U niekiedy dzieci z różnych przyczyn, pojawia się nadmierne ssanie kciuka, warg, policzków. Nieodpowiednio dobrane smoczki, zwiększają szanse na późniejszy przymus leczenia szczęki. Wpływ ma również częste podgryzanie, na przykład ołówka. Dzieci, które posiadają przerost trzeciego migdałka, cierpią na problemy z oddychaniem. Zwłaszcza w nocy, gdzie oddychają jamą ustną, zamiast nosem. To również powoduje nadmierne wysunięcie się szczęki. A to z kolei prowadzi do wyżej wymienionych nieprawidłowości zgryzu. 

Jakie podjąć leczenie?   

Przede wszystkim w pierwszej kolejności, powinniśmy się udać do stomatologa, by ten ocenił stan naszego uzębienia. Jeśli w danym gabinecie, zatrudniony jest ortodonta, jest to już połowa sukcesu na wyleczenie. Ortodoncja jest działem stomatologii, która zajmuje się leczeniem pacjentów, pod kątem wad zgryzu. Podczas wizyty, lekarz ustala dalszy plan leczenia. I w większości przypadków, decyduje się na założenie tak zwanego aparatu. Zgryz można leczy, także metodą mioterapii. Są to ćwiczenia narządu żucia i mięśni mimicznych. Niektóre skrajne przypadki, kończą się zabiegami chirurgicznymi. 

Co jest ważne? I na co powinniśmy zwracać uwagę? 

Ze względu, tak tak duży odsetek wad nabytych, o uzębienie powinniśmy dbać od pierwszego dnia narodzin. Dobierajmy zatem odpowiednie smoczki, butelki, dbajmy o prawidłowy sen dziecka. A, gdy tylko zauważymy, iż ze zgryzem jest cokolwiek nieprawidłowego, udajmy się do odpowiedniego gabinetu. W łatwy sposób, możemy nie tylko lepiej wyglądać, ale i przede wszystkim funkcjonować.                   

 

Artykuł sponsorowany